doradca kredytowy kraków

Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego

Rozważając zakup mieszkania, który wsparty będzie kredytem, należy w pierwszej kolejności prawidłowo ocenić możliwości finansowe:

 • ustalić kwotę dostępnej gotówki,
 • poznać swoją zdolność kredytową,
 • zweryfikować wszystkie koszty związane z transakcją - podatki, opłaty sądowe, koszty kancelarii notarialnej, itp. pamiętając, że inaczej wyglądają one na rynku pierwotnym a inaczej na rynku wtórnym,
 • przygotować się na koszt kredytu, który zależy oczywiście od oferty banku, ale również od celu kredytowania -np. od tego czy będzie to mieszkanie z drugiej ręki, czy też zakup od dewelopera.
 • Źle przygotowany budżet, nieprawidłowo wyliczona zdolność mogą oznaczać kłopoty przy uzyskaniu kredytu, droższą niż zakładaliśmy ofertę banku, a w skrajnym przypadku nawet utratę wpłaconego już zadatku. Dlatego przed dokonaniem zakupu zawsze warto zwrócić się do doradcy finansowego. Pomoże nie tylko ustalić zdolność kredytową i wybrać najkorzystniejsze banki, ale m.in. podpowie jak zmniejszyć koszty transakcji, pomoże zweryfikować nieruchomość pod kontem możliwości zabezpieczenia się na niej przez bank (nie każde mieszkanie można kupić na kredyt, zwłaszcza, jeśli ma ono być jednocześnie celem i zabezpieczeniem kredytu).

  Jeśli jesteśmy już przygotowani do transakcji, możemy przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej. Zwykle wiąże się to z koniecznością wniesienia zadatku. W tym momencie dla kupującego powstaje ryzyko -ryzyko utraty zadatku, ponieważ wpłacamy go niejako „w ciemno”, ufając, że bank udzieli nam kredytu. W większości banków bowiem, podpisana umowa przedwstępna jest podstawą do złożenia wniosku kredytowego. Reasumując – najpierw wpłacamy zadatek, później dowiadujemy się, czy otrzymamy kredyt

  Jeśli obawiacie się Państwo utraty zadatku – zapraszam do kontaktu – chętnie podpowiem na ile można się przed taką sytuacją zabezpieczyć.
  W przypadku nieotrzymania kredytu zadatek przepada. Stąd tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do transakcji.

  Nie bez znaczenia będzie też treść samej umowy przedwstępnej. Zawiera ona tak ważne elementy jak np. data, do której nastąpi podpisanie umowy końcowej. Jeśli termin ten będzie zbyt krótki może okazać się, że bank nie zdąży na czas wydać decyzji kredytowej. W efekcie niezbędny będzie aneks do umowy przedwstępnej, na który sprzedający może oczywiście się nie zgodzić. W takiej sytuacji również można stracić zadatek.

  Po podpisaniu umowy przedwstępnej, złożeniu wniosków kredytowych (i uzyskaniu pozytywnej decyzji) dalsza kolejność formalności przy zakupie na rynku wtórnym zawsze wygląda następująco:

   podpisanie umowy kredytowej,
   podpisanie ostatecznej umowy przenoszącej własność mieszkania (końcowy akt notarialny),
   ustanowienie wymaganych przez bank zabezpieczeń,
   uruchomienie kredytu

  Klienci często pytają:

 • „Czy można uzyskać kredyt na zakup mieszkania, które jest aktualnie zadłużone?” Jeżeli zadłużenie to wynika z faktu, że obecny właściciel kupił mieszkanie na kredyt, terminowo spłaca raty, a kredytu udzielił bank – nie powinno to stanowić przeszkody. Jeśli jednak zadłużenie wynika z innych zobowiązań (niebankowych i/lub nieterminowo spłacanych) byłabym już ostrożna. Bank może odmówić skredytowania takiego zakupu.
 • „Czy można uzyskać kredyt na zakup mieszkania, które nie posiada księgi wieczystej?” Jeśli jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bez księgi wieczystej ale nie ma przeciwwskazań do jej założenia – nie będzie problemu ze skredytowaniem takiej transakcji. Jeśli jednak brak księgi wieczystej wynika np. z innej formy prawnej -mieszkanie to prawdopodobnie nie będzie mogło stanowić zabezpieczenia kredytu.
 • Bywa, że sprzedający oczekują zapłaty za mieszkanie w całości (w tym również kwoty pochodzącej z kredytu przeznaczonego na ten cel) jeszcze przed końcowym aktem notarialnym – nie ma takiej możliwości, aby bank przelał kwotę kredytu przeznaczoną na zakup mieszkania przed przeniesieniem własności. Zawsze końcowy akt notarialny jest podstawą do uruchomienia kredytu.
 • To tylko niektóre z często poruszanych problemów. Jeśli zainteresowani są Państwo szerzej którymś z nich, nurtują Państwa inne pytania, potrzebujecie Państwo wsparcia przy bezpiecznym przeprowadzeniu kredytowanej transakcji – zapraszam do współpracy.

  Justyna Chrobot